News Photo

ANKARA TADİLAT HİZMETİ - ÇAYYOLU ÜMİT MAHALLESİ TADİLAT

ÇAYYOLU TADİLAT

ÜMİT MAHALLESİ İÇ CEPHE BOYAMA, ÜMİT MAHALLESİ DIŞ CEPHE BOYAMA, ÜMİT MAHALLESİ PLASTİK BOYA, ÜMİT MAHALLESİ SATEN BOYAMA, ÜMİT MAHALLESİ DUVAR KAĞIDI UYGULAMA, ÜMİT MAHALLESİ ALÇI SIVA, ÜMİT MAHALLESİ ALÇI DEKORASYON, ÜMİT MAHALLESİ MANTOLAMA, ÜMİT MAHALLESİ TADİLAT VE TAMİRAT - ÜMİT MAHALLESİ     - CAYYOLUTADİLAT.COM


Duvara tablo asacaksınız, çivi çakmanız lazım ya da bir mobilyanızın vidası gevşemiş ve vidayı sıkmanız lazım. Bunları pratik bir şekilde yapabilmeniz için ihtiyacınız olan birçok alet var. Tornavida, çekiç, pense gibi tadilat yapmaya yardımcı olan bu ürünler, elektrikli el aletleri gibi teknolojik değiller. Elektrik yardımıyla çalışmamaları nedeniyle mekanik el aletleri kullanılırken daha çok güç uygulamak gerekiyor. Bu sebeple mekanik el aletleri, güç aletleri olarak da biliniyor.

Şimdi, bir diğer adı tadilat aletleri olan mekanik el aletleri nelerdir, ne işe yararlar inceleyelim.


Lokma Takımı Nedir? Ne İşe Yarar?

Cıvataları sıkmak ya da gevşetmek için kullanılan lokma anahtarlar, ek kollar sayesinde uzatılabilir ve bu şekilde işlem yapılacak yere daha kolay uzanmanızı sağlar. Farklı boyutlardaki cıvatalara uyum sağlayabilecek, farklı boyutlarda lokma anahtarları bulunur. Lokma anahtarlarının ölçüleri 1/2, 1/4 ya da 3/4 olabilir.


Çekiç ve Keser Nedir? Ne İşe Yararlar?

Çivi çakmak ya da bir alanda oyuk açmak için kullanılan çekiç ve keser işlevleri nedeniyle size tek bir el aleti gibi görünebilir. Fakat çekiç ve keser iki farklı alettir. Peki, çekiç ve keserin farkı nedir?


Çekiç nasıl kullanılır?

Çekicin dikdörtgenden üçgene doğru giden bir şekli vardır. Kalın kısım çivi çakmak için kullanılır, sivri kısım ise bir alana oyuk açmak ya da bir alanı ve eşyayı kırmak için kullanılır.

Çekiçte bulunan ince bölüm keserde eğilimlidir. Keserle de oyuk açılabilir, çivi çakılabilir ya da herhangi bir ürün dövülebilir. Keserin çekiçten farkı ince kısmıyla çivi de sökebilmesidir.

Ahşap saplı çekiçlerin kullanım alanları.


Balta Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Ucu oldukça keskin bir ürün olan balta; odun kesmenin yanı sıra ahşap eşyaya şekil vermek için de kullanılır. Baltanın kolay bir şekilde kullanılabilmesi için balta sapının iyi kavranabilmesi ve elden kaymaması oldukça önemli.


El Testeresi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

El testereleri, kesme işlemi için kullanılan ürünlerdir. İnce ve uzun yapıya sahiptirler ve genellikle kenarlarında yer alan dişleri üçgen şeklindedir. Kesmek istenilen malzemelere uygun olarak farklı testere çeşitleri bulunur. Örneğin; alçıpan testere alçıpanın, demir testere ise demirin kesilmesinde kullanılır.

Kıl testere, ince ve detaylı kesme işlerinde kullanılır. Ortası boş olduğundan oyma ve ince kesme işlemlerinde kolaylıkla hareket ettirilebilir.

Pala testere, kolaylıkla kavranabilen bir üründür. Ahşap ürünler bu testere sayesinde kolaylıkla kesilebilir.


Pense Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Tel ve çivi gibi ürünleri kolaylıkla tutmaya, çekmeye ya da kesmeye yarayan penseler, kullanım amacına göre ayrılır.

Karga burun pensenin ucu, diğer pense çeşitlerine göre daha uzun ve kısadır. Bu pense türü, kavranılması istenen ürün dar alanlarda olduğunda kullanılabilir. Uzun burnu, farklı alanlarda kullanım için elverişli olsa da karga burun penseler kuvvet açısından daha zayıftır.

Baş kısmı eğik olan fort pense, cıvata sıkma ya da açma gibi amaçlar için kullanılır.

Sap kısmının altında bir vida sayesinde etki edecek ürün ile pense çenesi arasındaki mesafenin ayarlanabildiği ayarlı penseler, sahip oldukları kilit sistemi sayesinde tuttukları ürünü bırakmazlar ve bu nedenle oldukça kullanışlıdırlar.

Yan keski, kablo ve tel gibi ürünleri kesmeye yarar. Diğer bir deyişle sivri çeneleri sayesinde makas görevi görürler. Bir şeyi kesmeye, bükmeye yarayan ve keskin çeneleri bulunan kerpetenler ise duvara çakılmış olan çivileri de kolaylıkla çıkarabilirler.


Tornavida Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

El aletleri çeşitleri içerisinde her evde, iş yerinde olması gereken tornavidaların öncelikli görevleri bir vidayı bir alana sabitlemek ya da olduğu alandan çıkarmaktır. Peki, tornavida çeşitleri ve isimleri nelerdir?

Yıldız tornavida, düz tornavida… İşlevleri aynı olan tornavida çeşitleri uçlarının şekline göre isim alırlar. Düz tornavidalar uçları düz çizgi şeklindeki vidaları, yıldız tornavidalar ise uçları yıldız şekilli vidaları kolaylıkla sabitler ya da yerlerinden çıkarırlar.

Kontrol kalemi, tornavida sınıfına ait bir ürün olsa da işlevleri diğer tornavidalardan farklı olan ürünlerdir. Kontrol kalemleri bir alanda elektrik olup olmadığının kontrol edilmesini sağlayan aletlerdir. Eğer ortamda elektrik varsa saplarında bulunan ışık yanar, elektrik yoksa ışık yanmaz.

Ayrıca alyan olarak da bilinen allen anahtarı, günümüzde özellikle mobilyaların vidalarını sıkmak için tornavida görevi gören altıgen uçlu, L şeklinde bir el aletidir.  


Mengene Nedir? Ne İşe Yarar?

Güç aletlerini güvenli bir şekilde kullanmak oldukça önemli. İşte, mengeneler de hem bunu hem de daha kolay bir şekilde işlem yapmanızı sağlar. Arkasında bir kolu bulunan ve bu kol sayesinde işlem yapılacak ürünün sıkıştırabileceği alanı açılan mengeneler, ürünün kaymasını ve oluşabilecek iş kazalarını en aza indirir. Mengeneler; tezgâh mengenesi, boru mengenesi ve işkence olmak üzere üçe ayrılır.

Tezgâh mengenesi; arkadaki kolu sağa döndürüldüğünde sıkma, sola döndürüldüğünde gevşetme işlemi yapan mengenelerdir. Sehpaya ya da masaya sabitlenebilirler. Tırtıklı çeneleri, üzerinde işlem yapılan ürünün kaymasını engeller. Boru mengenesi, boru gibi yuvarlak ürünleri sabitlemek için kullanılır. Kolu yukarıdadır ve sabitlenecek ürün, kolun aşağısındaki alana yerleştirilir.

Levha gibi parçaları sabitlemek için kullanılan işkenceler kapalı olduklarında A harfini andırırlar. Bir yanında demir sabit bir sopa, diğer yanında ise kol yardımıyla açılıp kapanan ağzı vardır.


Zımba Nedir? Ne İşe Yarar?

Aslında aşina olduğunuz bir ürün olan zımba sadece kırtasiye ürünü değildir. Mekanik zımba adı verilen zımba tipleri, izolasyon ve dekorasyon amaçlı da kullanılabilir. Örneğin; yeni kumaş alıp kaplamak istediğiniz koltuğunuzu, zımba yardımıyla yeni kaplamasıyla buluşturabilirsiniz.


Evinizde ya da iş yerinizde… Kolaylıkla taşınabilen mekanik el aletleri her zaman, her yerde en büyük yardımcılarınız.


Anahtar Kelimeler: Ümit Mahallesi İç Cephe Boyama, Ümit Mahallesi Dış Cephe Boyama, Ümit Mahallesi Plastik Boya, Ümit Mahallesi Saten Boyama, Ümit Mahallesi Duvar Kağıdı Uygulama, Ümit Mahallesi Alçı Sıva, Ümit Mahallesi Alçı Dekorasyon, Ümit Mahallesi Mantolama, Ümit Mahallesi Tadilat Ve Tamirat - CayyoluTadilat.com

Çayyolu Tadilat

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?